A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Агрономічна сільська рада
.

Спадкування боргів

Дата: 24.03.2021 16:01
Кількість переглядів: 251

Спадкування боргів

Чи спадкуються борги?

Так, згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

 

Який розмір боргів спадкується?

Відповідно до ч.1 ст.1282 ЦК України, спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Тобто, якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину 10 000 грн., вимоги кредиторів можуть бути задоволені в межах цієї суми.

 

Хто має повідомляти кредитора про смерть боржника?

Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб (ч.1 ст.1281 ЦК України).

 

В який термін можуть звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу?

Кредиторові спадкодавця належить пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги (ч.2 ст.1281 ЦК України).

 

Що буде якщо не відомо про наявність кредиторів?

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

В цьому випадку кредитор спадкодавця зможе звернутись в 6-місячний термін з моменту коли він дізнався про отримання свідоцтва про прийняття спадщини.

 

Які дії можна зробити, якщо вам відомо про наявність кредиторів?

Якщо, Вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, Ви можете звернутись із заявою в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття Вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти.

В цьому випадку розпочинається 6-місячний термін протягом якого кредитор може звернутись до Вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом 6-місяців з моменту коли кредитор дізнався про прийняття спадщини є підставою для відмови у погашені кредиту та узгоджується з судовою практикою.

 

Як дізнатись наявність боргів у спадкодавця?

Для того щоб перевірити наявність боргів у спадкодавця:

  1. Перевірити чи є спадкодавець стороною судової справи за посиланням https://court.gov.ua/fair/ . Перевірка здійснюється за пунктом сторона по справі, де необхідно вказати прізвище, ім’я та по батькові спадкодавця.
  2. Перевірити чи є наявні виконавчі провадження щодо спадкодавця за посиланням https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
  3. Перевірити чи є спадкодавець боржником за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors

 

Що робити якщо я не хочу прийняти спадщину із боргами?

Згідно із ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Для цього йому необхідно протягом 6-місяців з дня смерті спадкодавця звернутись із заявою про відмову у прийнятті спадщини.

 Закон не допускає, щоб спадкоємець відмовився від частини спадщини - не можна прийняти в спадщину, наприклад, квартиру і відмовитися від зобов’язань по виплаті кредиту.

 

Також детальну інформацію щодо отримання безоплатної правової допомоги можна дізнатися, зателефонувавши за номером «гарячої лінії» системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів). За згаданою «гарячою лінією» можна отримати консультацію з правових питань, дізнатися інформацію щодо актуальних адрес центрів та з’ясувати інші питання функціонування системи надання безоплатної правової допомоги.

Вінницький місцевий центр з надання безоплатної 
вторинної правової допомоги
21021, Україна, м. Вінниця, вул. Порика, 29
Телефон / факс:
 (0432) 56-01-80; 38 (098) 00 26 774, 38 (098) 67 87 593;

Email: vinnytsya1.vinnytsya@legalaid.vn.ua

Барське бюро правової допомоги 
м. Бар
вул. Героїв Майдану, 6
E-mail: 
barske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04341) 2-15-55

Вінницьке бюро правової допомоги
м. Вінниця
вул. Хмельницьке шосе, 17
E-mail: 
vinnytske@legalaid.vn.ua
Тел.: (0432) 66-14-72

 

Жмеринське бюро правової допомоги
м. Жмеринка
вул. Валерія Брезденюка, 19
E-mail: 
zhmerynske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04332) 2-28-08

Тиврівське бюро правової допомоги
смт Тиврів
вул. Шевченка, 5
E-mail: 
tyvrivske@legalaid.vn.ua
Тел.: (04355) 2-15-77


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь