НАДАННЯ ДОПОМОГИ ПРИ УКУСАХ КОМАХ, КЛІЩІВ, ЗМІЙ

Дата: 14.09.2021 16:23

Пам’ятка населенню

Загрозу для здоров’я дітей, особливо для тих, хто потерпає від алергії, становлять оси (шершень, звичайна оса) і бджоли, змії, кліщі. При їх жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція. Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.

Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк.

Що слід робити ( при укусах комах)

- видалити по можливості жало разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;

- промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;

- прикласти до цього місця шматочок цукру, шо сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю.

- дати випити міцного і солодкого чаю;

Кліщі - ці приставучі та кусючі носії кліщового енцефаліту найбільш активні у весняно-літній період. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, зборів ягід, грибів, необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил.

Що слід робити ( для захисту)

- одяг повинен надійно закривати тіло.

- штани - заправлені у шкарпетки, на ногах - чоботи або щільно зав'язані черевики.

- куртку наглухо закривають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно                                            облягати кисті рук.

- комір і манжети можна змастити камфорною олією.

- вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом.

- можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти (креми, лосьони,  аерозолі).

Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природніх утворень на шкірі.

Що слід робити ( при укусах кліщів)

- кліщів, що присмокталися, треба видалити (для того шкіру навколо кліща змащують ефіром, бензином, після цього паразит виходить самостійно);

- ранку потрібно змазати розчином йоду;

- вилучених кліщів спалити.

- якщо при видаленні кліща голівка його відірвалась і залишилась в товщі шкіри, потрібно звернутися в медичну установу для видалення голівки та введення гамма-глобіну і подальшого спостереження протягом трьох тижнів.

Що слід робити ( при укусах змій)

- слід створити всі умови для негайного введення сироватки;

- забезпечити потерпілому нерухомість, оскільки надмірні рухи сприяють швидкому проникненню отрути в кров;

- звільнити кінцівки від взуття, шкарпеток, браслетів для попередження набряків;

- не перетягувати гумовим джгутом кінцівку вище місця укусу, бо це може призвести до порушення обміну речовин в ураженій ділянці;

- не надрізати краї рани, не відсмоктувати з неї кров, бо через пошкодження слизової оболонки ротової порожнини отрута може швидко потрапити у кров;

- дати випити значну кількість рідини (води, кави, чаю).

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ЦЗ ТА БЖД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

спільно з ДЕПАРТАМЕНТОМ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ ОДА